Strona główna img Aktualności img Nie czekać aż będzie za późno. Relacja z odczytu o JPK.

Nie czekać aż będzie za późno. Relacja z odczytu o JPK.

W dniu 5 grudnia 2017 mieliśmy przyjemność gościć na odczycie przedstawicieli Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, którzy wygłosili prelekcję na temat jednolitego pliku kontrolnego (JPK) i zadaniach księgowych związanych z powszechnym obowiązkiem raportowania w tej formie, który wchodzi w życie już od początku przyszłego roku. Po raz pierwszy wszyscy czynni podatnicy VAT będą zobowiązani do wysłania pliku JPK_VAT do dnia 26 lutego, ale jak podkreślają prelegenci - nie warto czekać do ostatniej chwili z przygotowaniami do zmiany. 

Sala wykładowa w Centrum Edukacji SKwP w Poznaniu wypełniła się po brzegi. W odczycie udział wzięło blisko 100 osób, a uczestnicy, którzy jako ostatni dołączyli do słuchaczy siedzieli już na dostawionych krzesłach. Podczas spotkania zadanych zostało mnóstwo pytań, a po zakończonej prezentacji do prelegentów ustawiła się kolejka osób, które chciały zadać je już bez publiczności.

- Najczęstszym pytaniem, które pada ze strony publiczności na takich prezentacjach związane jest ze sprzedażą dokumentowaną paragonami - mówi Agnieszka Chyła z Urzędu Skarbowego w Gnieźnie, współprowadząca odczyt. - Księgowi muszą wiedzieć, że w przypadku faktur wystawionych do sprzedaży paragonowych dla podatników VAT należy wykazać fakturę w JPK_VAT. Jeżeli faktura jest wystawiona na podatnika VAT po zaksięgowaniu sprzedaży paragonowej należy wyksięgować zafakturowaną wartość ze sprzedaży paragonowej i wykazać sprzedaż na podstawie faktury. W przypadku faktur dla osób fizycznych, nie wykonujemy tej operacji - wyjaśnia ekspertka.

- Warto również podkreślić, że w przypadku wystawienia faktur na podstawie paragonów z miesiąca, który został już zamknięty - konieczna będzie korekta pliku JPK_VAT - zwraca uwagę Jakub Grodziski z Urzędu Skarbowego we Wrześni, drugi z prelegentów. 

Jak przewidują prelegenci odczytu, prawdopodobnie przybędzie klientów biurom rachunkowym, bowiem wraz z powszechnym wejściem nowych przepisów nie będzie już możliwości prowadzenia księgowości na papierze, co zdarza się jeszcze w niektórych drobnych przedsiębiorstwach prowadzonych w formie działalności gospodarczej osoby fizycznej. Pod tym względem jest to koniec pewnej ery.

Zdaniem ekspertów prowadzących odczyt, najważniejszy wniosek, jaki powinni wynieść z tej prezentacji księgowi bez dotychczasowego doświadczenia w raportowaniu z użyciem JPK to konieczność przećwiczenia nowej komunikacji firm z urzędami. Przed nami jeszcze rozliczenia VAT za listopad i grudzień 2017, za które to miesiące możemy próbnie wysłać jednolite pliki kontrolne JPK_VAT.

- Bardzo zachęcamy, aby przetestować wysyłką JPK_VAT wcześniej. Pozwoli uniknąć to ewentualnych błędów w generowaniu pierwszych obowiązkowych plików, które muszą być przesłane za miesiąc styczeń do dnia 26 lutego - zauważa Jakub Grodziski. – Dzięki temu łatwiej będzie zrealizować nowy obowiązek - zwraca uwagę. 
Prelegenci zapraszają również do udziału w spotkaniach z serii „Wtorki z JPK”, które są główną częścią ministerialnej kampanii edukacyjnej. Spotkania odbywają się we wszystkich wielkopolskich urzędach skarbowych o godz. 13:00,  w każdy wtorek do końca roku. Prelegenci spotkania w Centrum Edukacji SKwP w Poznaniu przyznają, że na prowadzone przez nich szkolenia część księgowych przychodzi nawet po kilka razy. Dlaczego?

- Zawsze można usłyszeć odpowiedź na pytanie, którego samemu by się nie wymyśliło - relacjonuje uzasadnienie jednej z „cyklicznych” słuchaczek Agnieszka Chyła. © 2018 Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Polityka plików cookies | Regulamin Polityka RODO