Strona główna img Aktualności img Podejście procesowe w rachunkowości

Podejście procesowe w rachunkowości

9 stycznia 2018 r. w Centrum Edukacji SKwP przy ul. Ziębickiej w Poznaniu miał miejsce specjalny, pierwszy w Nowym Roku odczyt, współorganizowany przez Oddział Wielkopolski w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz Klub Dyrektorów Finansowych "Dialog" (współorganizator Kongresów i Konkursu Dyrektora Finansowego Roku).

Temat spotkania „Optymalizacja i automatyzacja procesów finansowo-księgowych” został ustalony jako odpowiedź na rosnącą liczbę informacji, dokumentów, wymogów prawnych, ale i zakresu obowiązków przedstawicieli służb finansowo-księgowych.

Zebranych powitał Piotr Hans, Członek Zarządu Głównego i Zarządu Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu SKwP, składając w imieniu Zarządu życzenia noworoczne oraz wprowadzając w tematykę spotkania. Nawiązując do coraz popularniejszych tendencji „automatyzacji”, „cyfryzacji” czy nawet „robotyzacji”, odniósł się sceptycznie do ogłaszanych niekiedy wizji świata biznesu bez księgowych, szczególnie w kontekście zgłaszanego przez pracodawców dużego zapotrzebowania na kompetentnych księgowych-finansistów.

Podobne stanowisko zajął gość główny spotkania, pan Bartosz Radziszewski, przedstawiciel KDF "Dialog", doświadczony dyrektor finansowy oraz członek zarządu Fabryki i3 (idee, innowacje, inwestycje). Stwierdził, że o ile nie wierzy, aby zawód księgowy miał w najbliższej przyszłości zniknąć, to jest przekonany, że czekają go duże zmiany.

Na początku prezentacji, prowadzący w oparciu o swoje bogate doświadczenie w organizacji centów usług wspólnych oraz optymalizacji procesów księgowych w firmach różnej wielkości, wyjaśnił czym się różni idea outsourcingu od organizacji centrum usług wspólnych.

Następnie wskazał, że w dzisiejszych czasach celem księgowości nie jest zaksięgowanie wszystkich dokumentów, z uwzględnieniem przepisów prawa i przygotowanie wszystkich deklaracji podatkowych oraz sprawozdania finansowego na „20ego” następnego miesiąca. Przedsiębiorcy i zarządzający oczekują bowiem przede wszystkim bieżącej informacji finansowej, w szczególności na potrzeby zarządzania gotówką oraz informacji na temat tego, jak realizowane procesy biznesowe wpływają na ich relacje z klientami czy dostawcami.

Gość spotkania podkreślił znaczenie podejścia procesowego w rachunkowości, czyli pełnej obsługi procesu biznesowego od zamówienia do zapłaty i zaraportowania transakcji, a nie wykonania poszczególnych czynności ewidencyjnych. Przedstawił także koszty i korzyści zmiany podejścia na procesowe, wskazując, że procesy automatyzacji, to nie tylko zmiana technologii i zmiany procesów, ale także (czy może przede wszystkim) zmiana pracy ludzi czy nawet kwestia organizacji przestrzeni biurowej. Podczas omawiania kosztów, p. Radziszewszki podkreślił, że często w budowie centrum usług wspólnych ("fabryki księgowej"), wcale nie chodzi o to, żeby było tanio. Chodzi o to, żeby mieć wartościową wiedzę w odpowiednim czasie.

Po wystąpieniu, wywiązała się niemal godzinna dyskusja wśród uczestników spotkania, którzy byli głównie zainteresowani kwestią nastawienia pracowników księgowości oraz decydentów (właścicieli, zarządów) do wprowadzania zmian w systemie rachunkowości, a także obserwowanych przez p. Radziszewskiego w firmach średniej wielkości, głównych obszarów wpływających na brak efektywności działania, który potencjalnie można łatwo poprawić. Prowadzący wskazał 3 takie obszary:

  • niespójne dane podstawowe w systemach (master file) o klientach, produktach itd.,
  • pracochłonne, liczne, ale niewykorzystywane w praktyce przez decydentów raporty,
  • brak rozumienia całego procesu biznesowego przez księgowych, ale też brak wiedy na temat wpływu procesów biznesowych na pracę księgowych, wśród pozostałych pracowników.

Zachęcamy wszystkich Państwa do zapoznania się z załączoną prezentacją ze spotkania, a także dostępnym na naszej stronie www, w strefie tyko dla członków, dodatkowym komentarzem do prezentacji, przygotowanym przez prowadzącego spotkanie, specjalnie dla członków, którzy nie mogli wziąć w nim udziału.

Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie, jakie wywołał temat wdrażania zmian w rachunkowości, organizatorzy podjęli wspólnie decyzję o organizacji kolejnego spotkania, którego głównym tematem będzie rozmowa z właścicielem, zarządem czy klientem, aby przekonać do unowocześnień lub do zaakceptowania zmiany roli księgowości. Termin ustalono wstępnie na początek kwietnia – szczegóły zostaną przekazane członkom naszego oddziału z odpowiednim wyprzedzeniem.

 

Pobierz prezentację z odczytu

Dlaczego warto rozważyć utworzenie CUW

© 2019 Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Polityka plików cookies | Regulamin Polityka RODO