Strona główna img Aktualności img Relacja z konferencji

Relacja z konferencji

27 października 2015 r. w Oddziale Terenowym w Poznaniu odbyła się konferencja „Rachunkowość oczami przedsiębiorców”. Jest to kolejna konferencja organizowana w Poznaniu każdego roku, zawsze w ostatni wtorek października, poświęcona ważnym sprawom z zakresu rachunkowości i zawodu księgowego. Po raz kolejny okazała się ona dużym sukcesem Oddziału i zgromadziła na sali blisko 200 uczestników.

W tytule tegorocznej konferencji zawarte zostały dwa przesłania, które przedstawili uczestnikom konferencji Prezes Zarządu Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu p. prof. dr hab. Wiktor Gabrusewicz oraz Prezes Zarządu Oddziału Terenowego w Poznaniu p. Rafał Wawrowski.

Po pierwsze przedstawione zostało spojrzenie na rachunkowość oczami przedsiębiorców, odbiorców usług księgowych, pracodawców. Temu poświęcona była pierwsza część konferencji, która miała formę panelu dyskusyjnego, podczas którego paneliści starali się odpowiedzieć na pytanie: Jak w oczach przedsiębiorców odbierane są wprowadzone bądź wprowadzane ułatwienia w zakresie rachunkowości i dostępu do zawodu księgowego czy biegłego rewidenta. W panelu udział wzięli p. Ryszard Gorycki - Sekretarz Zarządu Głównego w Warszawie SKwP, stały przedstawiciel Zarządu Głównego w Radzie Pracodawców, p. Maciej Ostrowski - Prezes Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Biegłych Rewidentów, członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów oraz p. Jacek Silski - prezes Wielkopolskiego Związku Pracodawców LEWIATAN.

Drugim celem konferencji było zwrócenie uwagi na to, iż rachunkowość jest oczami przedsiębiorstw, na wskazanie znaczenia rachunkowości w zarządzaniu jednostkami. Wiele razy można usłyszeć, że rachunkowość to język biznesu, serce przedsiębiorstw. Skoro nadrzędną zasadą rachunkowości jest zasada jasnego i wiernego obrazu, a rachunkowości przede wszystkim pełni funkcję informacyjną to niezaprzeczalnie rachunkowość jest nie tylko językiem i sercem, ale także oczami przedsiębiorstw. Ukazaniu znaczenia i miejsca rachunkowości w przedsiębiorstwach poświęcona była druga część konferencji, podczas której zaprezentowane zostały wystąpienia dotyczące warsztatu zawodu księgowego. Pan Krzysztof Sobala - Członek Zarządu Oddziału Wielkopolskiego oraz Zarządu Oddziału Terenowego w Pile podzielił się spostrzeżeniami na temat miejsca rachunkowości w efektywnym systemie zarządzania podmiotami gospodarczymi. Pan Filip Siwek - członek Zarządu Wielkopolskiego Krajowej Izby Doradców Podatkowych wskazał kierunek zmian w ordynacji podatkowej, wpływających na funkcjonowanie przedsiębiorców i pracę księgowych. Ostatnim wystąpieniem było przedstawienie najnowszych zmian w ustawie o rachunkowości przez p. dra Ryszarda Orpela - Sekretarza Zarządu Oddziału Wielkopolskiego.

Bardzo podniosłym wydarzeniem tegorocznej konferencji było wręczenie p. Henrykowi Fabisiowi, wieloletniemu działaczowi Stowarzyszenia oraz byłemu Dyrektorowi Biura Oddziału Wielkopolskiego SKwP, dyplomu Członka Honorowego. Ten zaszczytny tytuł, nadany przez Krajowy Zjazd Delegatów SKwP, to uhonorowanie wieloletniej pracy i poświęcenia p. Henryka Fabisia na rzecz Stowarzyszenia Księgowych, rachunkowości i zawodu księgowego.

Stałym elementem konferencji jest rozlosowanie nagród wśród których znalazły się publikacje Instytutu Certyfikacji Zawodowej Księgowych, książki Zamknięcie roku 2015 wydawane przez Wydawnictwo Rachunkowość oraz oprogramowanie komputerowe i laptop ufundowane przez Graffiti.ERP S.A. – producenta rozwiązań informatycznych wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem.

Konferencja wskazała, że przedsiębiorcy z jednej strony chcą mieć fachową i profesjonalną obsługę, pewność bezbłędnych danych, ale z drugiej strony jednym z ważniejszych czynników jest cena. Decydujące znaczenie ma koszt obsługi księgowej za którą oczekuje się najwyższej jakości pracy. Badanie sprawozdań finansowych to dla wielu kosztowny obowiązek, z którego niewielu umie korzystać. Ale po przeciwnej stronie są przedsiębiorcy świadomi tego, że rachunkowość zajmuje wysokie miejsce systemie zarządzania podmiotami gospodarczymi. Przedsiębiorcy, którzy zdają sobie sprawę, że oszczędzanie na księgowych to krótkowzroczność i de facto duże ryzyko poniesienia w przyszłości wysokich kosztów błędów niekompetentnych księgowych. Tani księgowy to drogi księgowy. Uproszczenia i zmiany ustaw podatkowych i rachunkowości to zmniejszenie formalności i czasochłonnych zadań, co podoba się małym przedsiębiorcom, ale niekompletna staje się funkcja informacyjna, jaką ma spełniać rachunkowość, a co może być istotne dla interesariuszy informacji finansowych.

Najlepszym podsumowaniem tegorocznej konferencji w Poznaniu są słowa jednego z prelegentów, p. Krzysztofa Sobali: „Analizując rolę, zadanie i miejsce rachunkowości w efektywnym systemie zarządzania nasuwa się jeden wniosek: „Bez rachunkowości przedsiębiorca byłby ślepy i głuchy”.

 

Rafał Wawrowski

/Prezes Zarządu Oddziału Terenowego SKwP w Poznaniu/ 

Newsletter

Aby otrzymywać informacje o nowościach prosimy podać adres e-mail:
© 2018 Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Polityka plików cookies | Regulamin