Strona główna img Aktualności img Relacja z odczytu na temat cyberzagrożeń

Relacja z odczytu na temat cyberzagrożeń

"Wiele wskazuje na to, że rok 2017 okaże się rokiem phishingu, przygotowywanego pod konkretne grupy zawodowe, co może znacznie wpłynąć na jego skuteczność. Księgowy z większym prawdopodobieństwem otworzy odpowiednio nazwany plik excela, a jeśli przestępca, usiłujący zaatakować naszą firmę znajdzie wcześniej na Facebooku czy Linkedin odpowiednich kandydatów, szanse jego powodzenia wyraźnie wzrosną." 

Tym niepokojącym cytatem, pochodzącym z Raportu CERT (Computer Emergency Response Team) Orange Polska za rok 2016 chcieliśmy zaintrygować członków poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz przedstawicieli przedsiębiorców zrzeszonych w ramach Wielkopolskiego Związku Pracodawców LEWIATAN, aby przybyli na odczyt zatytułowany „Współczesne cyberzagrożenia w działalności firm i pracy księgowych”.

Spotkanie otworzył Piotr Hans, członek Zarządu Głównego i Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, który z wykorzystaniem (a jakże!) narzędzi internetowych przeprowadził wśród zgromadzonych krótką ankietę, która potwierdziła wagę tematyki spotkania. Wykazała ona bowiem, że niemal 80% procent zgromadzonych oceniła cyberzagrożenia jako istotne dla swoich organizacji, a ponadto prawie połowa (47%) doświadczyła już cyberataku na swoją organizację!

Następnie głos zabrał pan Ryszard Jurkowski, Dyrektor Operacyjny reprezentujący Departament Bezpieczeństwa Banku PEKAO SA, członek Prezydium Rady Bankowości Elektronicznej Związku Banków Polskich oraz organizator i prelegent wielu szkoleń i konferencji dla bankowców, prokuratorów, sędziów oraz przedstawicieli policji i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

Nakreślając skalę problemu, wskazał że szacowane przez Europol, globalne straty wynikające
z działalności cyberprzestępców wynoszą rocznie ponad 290 mld euro, czyli więcej niż wynoszą zyski karteli narkotykowych
. Następnie przedstawił bazując na przykładach (w tym nagraniach pochodzących z komputerów hakerów) szerokie spectrum zagrożeń od infekcji złośliwym oprogramowaniem, poprzez phishing czyli wyłudzanie informacji, aż po szczególnie groźne dla księgowych socjotechniki (business email compromise).

W trakcie spotkania pojawił się szereg pytań i wątpliwości ze strony księgowych, szczególnie zainteresowanych odpowiedzialnością banku, ale przede wszystkim możliwościami zabezpieczenia się przed prezentowanymi zagrożeniami. W odpowiedzi na tą potrzebę księgowych, w oparciu o informacje udostępnione przez przedstawicieli Banku PEKAO SA, przygotowana została lista zaleceń bezpieczeństwa, która będzie rozpowszechniana w różnych formach, aby budować świadomość księgowych i przedsiębiorców.

Na zakończenie spotkania rozlosowano wśród uczestników 3 egzemplarze książki „Niewidzialny w sieci. Sztuka zacierania śladów” najsłynniejszego hakera – Kevina Mitnicka (ufundowane przez Oddział Wielkopolski SKwP).
© 2018 Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Polityka plików cookies | Regulamin Polityka RODO