Strona główna img Aktualności img Reprezentacja SKwP Poznań na biegu EKIDEN

Reprezentacja SKwP Poznań na biegu EKIDEN

EKIDEN to słowo pochodzenia japońskiego (ekiden-kyōsō) i oznacza długodystansowy bieg sztafetowy. Źródłem sztafety był specjalny system transportowy i pocztowy działający w dawnych czasach w Japonii. A polegał na tym, że podczas trasy w określonych punktach zmieniali się kurierzy, dzięki czemu wiadomości i towary były przesyłane szybciej i pewniej.

To właśnie w Japonii wykształciły się największe tradycje tego typu biegów, a udział w niektórych sztafetach jest prestiżem o którym marzy wielu Japończyków. Stanowi to dla nich ogromne wyzwanie i jest powodem do dumy, że mogą uczestniczyć w takim wydarzeniu reprezentując swój zespół.

Dzięki tej japońskiej tradycji bieg zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Przyjmuje różne formy rywalizacji, lecz najbardziej popularny stał się bieg z udziałem 6 zawodników na dystansie klasycznego maratonu, czyli 42 km 195 metrów. Każdy z biegaczy ma do pokonania określony dystans, tak aby finalnie cała drużyna przebiegła wytyczoną trasę.

Od kilku lat podobna sztafeta organizowana jest w Poznaniu a Stowarzyszenie Księgowych w Polsce ma swoich reprezentantów w tej imprezie. Nie inaczej było w tym roku. Już po raz piąty z rzędu Stowarzyszenie miało zaszczyt uczestnictwa w sztafecie maratońskiej. Udało się skompletować dwie drużyny, które 27 maja 2018 na terenach wokół Jeziora Maltańskiego rywalizowały na trasie ponad 42km. W biegu uczestniczyli członkowie naszego poznańskiego Oddziału w następujących składach: 

Stowarzyszenie Księgowych w Poznaniu I: Zbigniew Okuła, Andrzej Hopko, Marlena Rosler, Krzysztof Żarski, Ewelina Gulajew, Justyna Kuras

Stowarzyszenie Księgowych w Poznaniu II: Aldona Ziach, Agnieszka Matkowska, Anita Skoczylas, Marta Matusiak, Paulina Ruga, Marek Rzeźniczak.

Każdy z zawodników na swojej zmianie miał do pokonania wytyczony dystans dostosowany do swoich własnych możliwości od 5,4km do 10,8km, tak aby finalnie cały zespół pokonał dystans maratonu. Jak w każdej sztafecie oczywiście nie mogło zabraknąć tradycyjnej pałeczki którą zawodnicy kolejno sobie przekazywali. Nasi zawodnicy w głównej mierze to amatorzy którzy w wolnej chwili przejawiają zamiłowanie do biegów. Stąd ich obecność na tym biegu. Pomimo iż głównym celem była dobra zabawa to jednak w powietrzu wyczuwało się sporą dawkę adrenaliny. Mimo rożnych celów jakie przyświecają uczestnikom biegu EKIDEN nie sposób uniknąć rywalizacji pomiędzy poszczególnymi sztafetami. Tym bardziej, że taki bieg różni się nieco od tradycyjnych biegów „na własny rachunek”. Tutaj zawodnicy są częścią drużyny a ich wynik składa się na końcowy wynik całej sztafety. Każdy daje z siebie 100 procent swoich możliwości aby nie zawieść pozostałych i dołożyć jak najwięcej od siebie dla wszystkich.

Nie było inaczej wśród naszych drużyn. A jak co roku sztafety miały dodatkową przeszkodę w postaci pogody. Niesamowity upał nie jest sprzymierzeńcem biegaczy, a widać tradycją już się stało, że w takiej właśnie pogodzie przyszło się mierzyć zawodnikom. Walcząc z własnymi słabościami, walcząc ze skwarem i palącym słońcem nasi biegacze dumnie reprezentowali zielone barwy Stowarzyszenia. Ich wizytówką były jednolite koszulki z nazwą i logo Stowarzyszenia, które wyróżniały się w tłumie biegaczy. I chociaż celem nie były najwyższe lokaty to naprawdę należy oddać że poświęcenie i hektolitry potu jakie wylali biegacze aby stawić czoła wyzwaniu i wspólnym wysiłkiem przebiec maraton. 

Po ponad czterogodzinnym boju nasze drużyny zajęły odpowiednio 209 i 228 miejsce z czasami odpowiednio 4:01:27 oraz 4:11:15. Ale jak wcześniej wspomniałem nie to było głównym celem. Chodziło głównie o to aby aktywnie spędzić czas. Księgowi i finansiści codziennie w pracy za biurkiem pokazali że również należą do grupy osób które nie muszą być kojarzone tylko z pozycją siedzącą. Taki bieg sztafetowy to także doskonała okazja do integracji. Nie wszyscy biegacze ze sztafet się znali a mimo to potrafili stworzyć świetny koleżeński kolektyw. Niesamowite jak osoby na bardzo różnym poziomie biegowego zaawansowania mogą tu tworzyć jedną drużynę i świetnie się razem bawić. Sztafeta jest formułą biegu nie dającą się porównać do niczego innego. Nigdzie indziej nie poczuje się takiego ducha zespołu jak tu, dlatego cieszymy się że Stowarzyszenie dało możliwość uczestniczenia w takim wydarzeniu. A warto jeszcze dodać, że część pieniędzy zebranych z opłat wpisowych przeznaczana jest na cele charytatywne. Jak to mówią przyjemne z pożytecznym.

Dziękuję wspaniałym biegaczom za trud i wysiłek jaki włożyli w reprezentowanie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Za to że dali z siebie wszystko, dzielnie walczyli o jak najlepsze wyniki i stawili czoła wyzwaniom jaki zapewne każdy z zawodników indywidualnie sobie postawił. Mam też nadzieję, że tradycja biegu EKIDEN na stałe zagości w kalendarzu a w kolejnych latach księgowi ponownie pobiegną promując tę formę aktywności wśród osób które jeszcze nie posmakowały tej aktywności fizycznej. Bo najważniejsze to przełamać się i nabrać odwagi do tego aby zacząć coś nowego. Jak kiedyś powiedział amerykański biegacz Steve Prefontaine: „Wiele ludzi biega po to, aby zobaczyć, kto jest najszybszy. Ja ścigam się po to, aby zobaczyć, kto ma najwięcej odwagi.” 

© 2019 Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Polityka plików cookies | Regulamin Polityka RODO