Strona główna img Terminy szkoleń i kursów img Duża nowelizacja ustaw o CIT i PIT od 1 stycznia 2018 roku

Duża nowelizacja ustaw o CIT i PIT od 1 stycznia 2018 roku

Miasto:
Poznań
Miejsce:
Centrum Edukacji, ul. Ziębicka 18, Poznań, zobacz jak dojechać
Data rozpoczęcia:
2018-02-14
Typ:
seminarium
Tryb:
seminarium
Opłata:
340,- zł od osoby,
290,- zł dla członków Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
zapisz się

ORGANIZACJA 

godzina: 9.00 do 15.00
miejce: 

  • Poznań, ul. Ziębicka 18 - Centrum Edukacji Stowarzyszenia Księgowych w Polsce
  • Gniezno, ul. Pocztowa 9
  • Konin, ul. Przemysłowa 3d

W ramach szkolenia zapewniamy:

  • materiały szkoleniowe, 
  • przerwy kawowe, 
  • zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu, 
  • obiad. 

Opłatę za szkolenia prosimy uiścić przelewem na konto:
PKO BP I Oddz. Poznań nr 42 1020 4027 0000 1102 0031 0219
Zapłaty można również dokonać gotówką, bezpośrednio przed rozpoczęciem szkolenia.

CEL SZKOLENIA

Druga połowa 2017 r. i rok 2018 przynoszą największą nowelizację przepisów ustaw o CIT i PIT od wielu lat, która dotyczy bardzo szerokiej grupy podatników. Z jednej strony Ministerstwo Finansów wprowadza budzące spore kontrowersje ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wydatków na usługi niematerialne, prawne, doradcze i licencje (co w przypadku wielu podatników uniemożliwiłoby im rozliczenie w kosztach podatkowych większej części ponoszonych wydatków), z drugiej zaś strony już w drugiej połowie 2017 r. wprowadzono korzystne zmiany dotyczące m.in. nowej jednorazowej amortyzacji i raz na zawsze „skończono” temat podatku u źródła od biletów lotniczych. Podatników czeka ponadto podwyższenie limitów amortyzacji (3500 zł na 10.000 zł), dwukrotne zwiększenie kosztów autorskich, podwyższenie limitów różnych zwolnień w PIT, zwiększenie atrakcyjności ulgi badawczo-rozwojowej (BR) oraz wprowadzenie zupełnie nowej instytucji – zarządu sukcesyjnego przedsiębiorstwem. Właściciele galerii handlowych i biurowców zapłacą wyższy podatek i zmienią się zasady niedostatecznej kapitalizacji. To tylko niektóre ze zmian, które weszły w życie w styczniu 2018 roku.

Drugą część szkolenia poświęcimy krótkiemu podsumowaniu zmian, jakie weszły w życie w 2017 roku, zwracając szczególną uwagę na budzące kontrowersje zagadnienia wyłączania z kosztów transakcji gotówkowych, zmiany w podatku u źródła i tematykę Jednolitego Pliku Kontrolnego, o którym wiemy już znacznie więcej niż w 2016 roku.

PROWADZĄCY

Prowadzący: Lech Janicki – prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 9 lat zajmuje się problematyka podatkową i prawną. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu ogólnego prawa podatkowego oraz podatków bezpośrednich. Autor i współautor publikacji oraz komentarzy z zakresu prawa podatkowego oraz prawa pracy na łamach Rzeczpospolitej i Gazety Prawnej, ekspert podatkowy w mediach (m.in. TVN CNBC) oraz licznych portalach branżowych, doświadczony wykładowca współpracujący z czołowymi podmiotami szkoleniowymi w Polsce.

PROGRAM 

Zmiany w CIT i PIT wprowadzone w drugiej połowie 2017 r i planowane zmiany na 2018 r.
 
1. Nowa „jednorazowa amortyzacja do 100.000 zł” związana z nabyciem nowych środków trwałych.

2. „3500 zł odchodzi do lamusa” czyli wszystko o podwyższeniu limitu kwotowego związanego z amortyzacją środków trwałych i WNiP do kwoty 10.000 zł.

3. Kontrowersyjne zmiany dotyczące ograniczenia rozliczania w kosztach podatkowych wydatków na usługi niematerialne, doradcze, prawne, audytorskie, licencje oraz wydatki na reklamę i promocję.

4. „Koniec z podatkiem u źródła od biletów lotniczych” i inne „świeże” zagadnienia związane z usługami nabywanymi od podmiotów zagranicznych na gruncie CIT i PIT.

5. Minimalny podatek dochodowy dla podatników posiadających nieruchomości komercyjne (galerie handlowe, budynki biurowe).

6. Nowe ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów kosztów finansowania zewnętrznego – czyli „niedostateczna kapitalizacja po nowemu”.

7. Kontrowersyjne zmiany w przepisach o źródłach dochodów – „zyski kapitałowe”.

8. Ulga badawczo rozwojowa (BR) jeszcze korzystniejsza w rozliczeniu za 2018 r. – zwiększenie odliczeń.

9. Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej na gruncie ustaw o CIT, PIT, VAT oraz Ordynacji podatkowej – omówienie planowanej instytucji.

10. Nowa kwota wolna od podatku w PIT.

11. Wyższe koszty uzyskania przychodów dla twórców (85.528 zł) od 2018 r.

12. Podwyższenie limitów zwolnień w PIT dla szeregu świadczeń (zapomogi, żłobki, wypoczynek dzieci itp.)

13. Wyłączenie stosowania przepisów o cenach transferowych w zakresie spółek z udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa.

14. Nowelizacja przepisów o zagranicznych spółkach kontrolowanych (CFC).

15. Wdrożenie nowej Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT 2016) od 2018 r. – praktyczne uwagi.

Podsumowanie zmian w CIT i PIT wprowadzonych w 2017 r. –  stosowanie nowych uregulowań w pierwszych 10 miesiącach 2017 r.

1. Wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów płatności powyżej 15 tys. zł w sytuacji, gdy nie zostały one dokonane za pomocą rachunku bankowego – ostateczne wyjaśnienie spornych kwestii i rozbieżnych poglądów.

2. Stosowanie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania jako argumentu uzasadniającego odmowę wydania interpretacji podatkowych – czyli „z jakimi tematami lepiej nie występować o wydanie interpretacji w 2017 i 2018 r.?"

3. Wybrane orzecznictwo podatkowe w 2017 r.

zapisz się

Zapytaj o szkolenie

tel. (61) 8630-480

fax. (61) 8630-496

e-mail: szkolenia@skwp.poznan.pl

Pracujemy w godz. 8.00 - 16.00

Nie znalazłeś oferty dla siebie?
Poinformuj nas jakiego szkolenia szukasz: szkolenia@skwp.poznan.pl

Newsletter

Aby otrzymywać informacje o nowościach prosimy podać adres e-mail:
© 2018 Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Polityka plików cookies | Regulamin